Ana Sayfa / Araştırma / Ebeveynlerin Yaşı İle Otizm Arasında Önemli Bir Bağlantı Var

Ebeveynlerin Yaşı İle Otizm Arasında Önemli Bir Bağlantı Var

Ebeveyn yaşı ve otizm riski arasındaki bağlantı sıklıkla merak ediliyor. Peki, doğru bilgi ne? Otizm ile anne-babanın yaşı arasında bir bağlantı var mı? Yapılan araştırmalar, 20 yaşından önce anne olanların çocuklarında ve büyük bir yaş farkı olan ebeveynlerin çocuklarında otizm görülme oranının arttığını gösteriyor. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre geç yaşta anne-baba olan kişilerin çocuklarının otizmli olma olasılığı da daha fazla.

Bu araştırma son derece güvenilir sayılabilir. Çünkü 5 farklı ülkede 5,7 milyon çocuk üzerinde yapılan araştırmalara dayanıyor. Diğer taraftan, bu veriler gözünüzü korkutmasın. Çünkü, ebeveyn yaşı otizm için bir risk faktörü olsa da genel olarak geç yaşta anne-baba olanların çocuklarının büyük çoğunluğunun normal bir gelişim sağlayacağını söyleyebiliriz. Bu araştırmanın amacı anne ve baba adaylarını tedirgin etmek değil, otizme neden olan faktörleri tespit etmek ve otizmin önüne geçmek.

Daha önceki çalışmalar sonucunda, ebeveyn yaşının riski arttırdığını biliyorduk. Özellikle ileri yaştaki babaların annelere göre daha büyük riske neden olduğu da ortaya çıkmıştı. Bu araştırmada farklı olarak anne ve babaların birbirinden bağımsız şekilde otizme nasıl etki ettiği de araştırıldı.

Araştırma, annenin yaşı, babanın yaşı ve ebeveynler arası yaş farkının birbirinden başımsız olarak otizm riskini etkilediğini gösterdi. Yine de tek başına ebeveynlerin yaşı, yaş farkından daha büyük bir etkiye sahip.

Çalışmanın bulguları;

Otizm görülme oranı, 50 yaş üstü yaşlarda baba olan kişilerin çocuklarında 20’lerinde baba olanlara göre yüzde 66 daha yüksek. Otizm oranı, 20’li yaşlardakilerle kıyaslandığında 40’lı yaşlarında baba olanların çocuklarında yüzde 28 daha yüksek.

Otizm oranları, 20 yaşından önce anne olanların çocuklarında 20’li yaşlarında anne olanlara göre yüzde 18 daha yüksek.

Otizm oranları 40’larında çocuk doğuran kadınlarda 20’lerinde doğuranlara göre yüzde 15 daha yüksek.

Otizm oranları, her iki ebeveynin de yaşı büyük olduğunda, her bir ebeveynin yaşının riske katkıda bulunmasıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Otizm oranları, iki ebeveynin yaşları arasındaki fark arttıkça arttıyor. Bu oranlar, baba 35 ile 44 yaşları arasında ve anne 10 ya da daha fazla yaş genç olduğunda en yüksek sonucu veriyor. Diğer taraftan anne 30’lu yaşlarında ve baba 10 ya da daha fazla yaş genç olduğunda da oranlar yükseliyor.

Kaynak: https://bariskorkmaz.org/ebeveynlerin-yasi-ile-otizm-arasinda-onemli-bir-baglanti-var/

 

Bunuda Okumalısın

“Otizm içimdeki hazine” semineri

Gaziantep’teki otizm semineri büyük ilgi gördü seminerin ana teması da “Otizm içimdeki hazine” oldu. Gaziantep …