Ana Sayfa / Haberler / “Duyu Bütünleme Bahçeleri – Duyularla Yaşam Bul!” Ön Elemeyi Geçti

“Duyu Bütünleme Bahçeleri – Duyularla Yaşam Bul!” Ön Elemeyi Geçti

İstanbul Otizm Gönüllüleri derneği tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Bütçe Senin projesine özel çocuklarımız için eşsiz bir proje sunuldu. Duyu Bütünleme Bahçeleri konulu proje ön elemeden geçti şimdi desteğinize ihtiyacı var.

“Duyu Bütünleme Bahçeleri – Duyularla Yaşam Bul!” Projesi Nedir?

Otizmliler; güvenli, sakinleştirici, keşfedebileceği nesnelerle donatılmış, oyun ve sosyalleşme imkanı sunan, toplumla kaynaşıp kabul görecekleri Duyu Bütünleme Parklarına büyük ihtiyaç duymaktadır.

Otizmli, down sendromlu, hiperaktivitesi olan, serebral palsili  bireylerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu sükunet, kendini güvende hissetme, kendi başına davranabilme ve uyaranlarla kendini geliştirebilme fırsatı, aileleri veya öğreticileri, bakıcıları, eğitmenleri ile birlikte ortak dikkatlerini artırıp beraberce eğlenebilmelerini, içinde bulundukları ortamı keşfetmelerini sağlamak ve toplumdaki bireylerle açık havada sosyalleşebilmek, iyi düzenlenmiş duyu bütünleme bahçeleriyle desteklenebilecek elzem nitelikte kazanımlardır.

Koronavirüsle ilgili endişeler devam ederken, sosyalleşme alanlarının dış mekanlara kaydırılması devam etmektedir. Ancak otizmli ve engelli bireylere yönelik bu konuda belirgin adımlar atılmamış olması, dış mekanlardaki karmaşa yüzünden ortaya çıkan davranış problemleri dahil olmak üzere pek çok olumsuz deneyim, engelli bireylerin aslında yine kamusal alan olan parklardan dahi verimli hizmet alamaması ile sonuçlanmaktadır. Oysaki mevcut parklar düşük maliyetli düzenlemelerle Duyu Bütünlemeye uygun hale getirilebilir. Projenin görünmeyen, ancak en çok ilgi uyandıracak olan diğer bir kazanımı ise, bu bahçelerin, tabelalarla kolay okunan bilgiler eklendiği takdirde, engelli bireylerin toplumun diğer bireyleri tarafından yargılanmayacağı, onlarla özgürce bir arada olabileceği, kabul ve sevgi ortamının filizlendiği birer kültürlenme, bilgilenme, bilinçlenme ve kardeşlik alanlarına dönüşebilmesi olacaktır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN: http://www.otizm.info adresinden İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği’ni ziyaret ediniz.

PROJE SAYFASI: https://butcesenin.istanbul/projeler/detay/40132580

Bunuda Okumalısın

2022 Yılı Özel Eğitime Muhtaç Bireylere Verilecek Eğitim Desteği Tutarları Belli Oldu

2022 yılı özel eğitime muhtaç bireylere verilecek eğitim desteği tutarları belli oldu. Özel eğitim ve …