Ana Sayfa / Haberler / Dünyanın Sertifikalı İlk Otizm Eğlence Merkezi Susam Sokağı Tema Parkı

Dünyanın Sertifikalı İlk Otizm Eğlence Merkezi Susam Sokağı Tema Parkı

Pensilvanya’da kurulu Sesame Place (Susam Sokağı) tema parkı, tümüyle otizme duyarlı seçilerek sertifika alan ilk tema park oldu.

Güvenlik Opsiyonu Ön Planda

Çocuklarca en çok sevilen programlardan biri olan Susam Sokağı konsepti üzerine kurulu olan tema park güvenliliği ile sertifika aldı. Onay, International Board of Credentialing and Continuing Education Standards (IBCCES), Uluslararası Akreditasyon ve Sürdürülebilir Eğitim Standartları Kurulu tarafından verildi.

Bahsekonu kurul, dünya üzerinde seyahat edilebilen lokasyonların otizm ve özel insanların farkındalığı çerçevesinde değerlendirilmesi ile ilgileniyor. Özel yaklaşım gereksinimi olanlar için dünya üzerinde daha güvenli yerlerin tespiti anlamında oldukça güzel bir iş gerçekleştiriyorlar.

Susam Sokağı Neden Bu Sertifikayı Almaya Hak Kazandı ?

Susam Sokağı yetkilileri tema parkta çalışanlara otizm ile etkilenmiş olan ziyaretçilerine nasıl hizmet vermeleri gerektiği konusunda düzenli eğitimler veriyor. Ekip, hem iletişim hem de yaklaşım açısından donatılıyorlar.

25 değişik eğlence aktivitesine sahip olan park, misafirlerine günde üç değişik canlı gösteri ve parodiler de sunuyor. Bu gösterilerden mahrum kalmamaları için otistik ziyaretçilerine de özel bir ortam hazırlanmış durumda. Hatta sensörlü işaretler ile park içerisinde rahatça dolaşabilmeleri de sağlanıyor.

Sesame Place, istisnasız her ailenin eğlence hizmetlerinden faydalanabilmesini istiyor. Bu düşünce ile de yola çıktıklarından dolayı IBCCES kurulu ile işbirliğinde bulundular.

Sadece otizmden etkilenmiş olanlara yönelik değil, başka bir engeli olanlar için de aynı koşullar geçerli kılınıyor.

Yolunuzun Susam Sokağı Tema Parkı’na düşmesi mümkün gözükmese de farklılığın farkındalığını yaratmak adına sizlere bu değerli bilgileri sunarız.

Kaynak: http://www.turizmglobal.com/dunyanin-sertifikali-ilk-otizm-eglence-merkezi-susam-sokagi-tema-parki/

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …