Ana Sayfa / Araştırma / Çevresel Etkenler Otizme Neden Olur mu?

Çevresel Etkenler Otizme Neden Olur mu?

Çocuklarda, 0-3 yaş arasında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluk olan otizme tam olarak neyin yol açtığı henüz bilinmiyor. Genel kanı ise, otizmin genetik bir rahatsızlık olduğu. Ancak çevresel etkenlerin de otizme neden olup olmadığı konusunda araştırmalar devam ediyor. Bu araştırmalar sonucunda ise bazı bulgulara ulaşıldığını söyleyebiliriz.

Otizm ve genetik arasındaki ilişki

Otizmin veya iletişim bozukluklarının aynı aile içerisinde farklı kişilerde görülmesi, otizmin genetik bir bağdan ileri gelip gelmediği sorusunu akla getirir. Tıbbi Araştırma Konseyi’nin 516 ikiz üzerindeki çalışmasına göre, otizm vakaları, %74-98 oranında genetik yapıdan kaynaklanmıştır. Tek yumurta ikizlerinden birine otizm tanısı konulduğunda, diğerine de tanı konma olasılığı, çift yumurta ikizlerine oranla daha fazladır. Bu durum, otizmin genetik ile bağını destekler.

Öte yandan, genetik yatkınlığın tek başına otizm için yeterli olmadığını belirten ek görüşler mevcut. Her ne kadar otizm, daha çok genetik nedenlere bağlı kalsa da, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası yaşanan bazı çevresel etkenlerin beyin kimyasında değişikliklere sebep olabileceğine yönelik çalışmalar var. Sonuçta, tek yumurta ikizlerinde, her iki kardeşte de otizm görülmemesi, otizmin salt genetik kaynaklı olmadığı anlamına gelebilir. Buradan hareketle, otizmin genetik alt yapısının, bir tek gen ile değil birden fazla genin etkileşimi sonucu ortaya çıktığı sonucuna varabiliriz.

Genler, ana rahmindeki çocuğun beyin yapısını belirler. Genlerdeki yapısal bozukluklar kuşaklar öncesinden gelebileceği gibi, çoğu araştırmacıya göre, yaşanan bir takım çevresel durumlar da otizme zemin hazırlar.

Otizme neden olabilecek çevresel etkenler nelerdir?

Bilim dünyasında “çevresel” terimini, bir genin DNA’sındaki değişiklikler dışında meydana gelen etkenler şeklinde tanımlıyoruz. Bu tanımı göz önünde bulundurarak, otizme neden olabilecek çevresel faktörler arasında:

  • Radyasyona maruz kalma,
  • Viral enfeksiyonlar,
  • Metabolik dengesizlikler,
  • Daha az Omega 3 tüketimi,
  • Gıdalarda, kimyasal ilaç kullanımının artması,
  • Gereğinden fazla antibiyotik kullanımı,
  • Gebelik sırasında kullanılan talidomid ve benzeri ilaç kullanımı yer alır.

Diğer yandan, bu etkenlerin hiç birinin, tek başına otizme neden olduğu düşünülmemektedir.

Son olarak, eski inanışların aksine, erken çocukluk döneminde yaşanan olumsuz ebeveyn ilişkilerinin, sosyo-ekonomik koşulların, otizm üzerinde etkisi olmadığı; otizmin, her ırktan, coğrafyadan ve kültürden gelen çocukta benzer düzeyde görüldüğü ortaya konmuştur.

Kaynak: https://bariskorkmaz.org/cevresel-etkenler-otizme-neden-olur-mu/

www.bariskorkmaz.org

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …