Ana Sayfa / Haberler / Cem YILMAZ Otizm’li Yunus YAZAR’a Destek Olacak Peki Ya Diğer Çocuklarımız

Cem YILMAZ Otizm’li Yunus YAZAR’a Destek Olacak Peki Ya Diğer Çocuklarımız

Öncelikle Cem YILMAZ’a yaptığı paylaşım ve en önemlisi farkındalık çalışması için çok teşekkür ediyoruz. Dileriz ki tüm ünlüler bu tip paylaşımlar yaparak halkımızın farkındalığını arttırır.

Cem Yılmaz’ın üniversite sınavında barajı aşamadığı için eğitimine devam edemeyen Yunus Yazar için yaptığı paylaşımın ardından YÖK harekete geçti. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın talimatıyla, İstanbul’un Beykoz semtinde yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart ile aynı müzik kulağına sahip 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar’ın durumu, ilgili birimlerince incelemeye alındı.

YÖK’ün harekete geçmesi için bir ünlünün sosyal medyada veya herhangi bir kanaldan paylaşımmı yapması gerekiyor. Özel çocuklarımızın eğitim süreçlerini normal gelişim gösteren bireylerle aynı seviyede tutması başlangıçta yapılan bir yanlış değil midir?

Madem bir çalışma yapılabiliyordu da neden bu çalışma bir paylaşım sonrası yapılıyor. Öncesinde ailelerimiz defalarca kez yalvarır nitelikte başvurular yapmıyor mu?

Bir yayın organı derin ve köklü bir haber yaptıktan sonra süregelen olaylar ardından bir ünlü paylaşım yapıyor. (Sonsuz teşekkürler CEM YILMAZ) Ardından YÖK açıklama yapıyor incelenecek. Nesini inceliyorsunuz daha önce neden incelenmedi, neden dikkate alınmadı?

Zaten zorlu bir eğitim süreci geçiren özel çocuklarımızın yarınlarına ışık olması gereken devlet kurumları neden medya ile eş zamanlı çalışır durumda.

Peki ya diğer çocuklarımız;

Her yıl binlerce özel çocuğumuz okul kapılarında, sınavlarda yok olup gidiyor. Neden sessiz kalınıyor bu duruma. İlla ki bir ünlünün birini desteklemesimi gerekiyor. Kendinize gelin dünyada her 68 çocuktan birisi otizmli doğuyor.

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine konulan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazla.

352 bin otizmli çocuktan yalnızca 22 bini okulda 

MEB 2013-2014 eğitim öğretim yılı verilerine göre, Türkiye’de otizmli ve zihinsel engelli bireylerin eğitim aldığı Özel Eğitim Uygulama Merkezi 676. Bu okullarda eğitim alan toplam öğrenci sayısı ise 19 bin 46. Bugün kaynaştırmaya devam eden 2 bin 85 otizmli öğrenci var. Ayrıştırılmış eğitimde 19 bin 46 kaynaştırmada 2 bin 85 otizmli öğrenci olmak üzere toplam okullaşabilen ve eğitime erişebilen otizmli çocuk sayısı 21 bin 131. Oysa 0-18 yaş grubunda 352 bin otizmli çocuk ve gencimiz olduğunu düşünürsek bu sayılar çok yetersiz.

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …