Ana Sayfa / Haberler / Çaresizlik Öldürüyor

Çaresizlik Öldürüyor

Türkiye’de Otizmli bireylerin sorunlarından bahseden Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz, “Otizm eylem planı gündeme geldi ama bunlarla ilgili bir somut adım atılmadı. Aileler dayanamayarak yaşamlarına son vermesi bize acı veriyor” dedi.

“HER GÜN OLUYOR”

Otizmli bireylerin ve ailelerin sosyal yaşamdaki zorluklarından bahseden Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz, Türkiye’de yaşam alanlarının çok dar olduğunu, ailelerinde çaresiz olduğunu kaydetti.  Baz, “Ailelerde sıkıntı çekiyorlar. İntihar eden kadın bunun en büyük örneği. İstanbulda çaresizlikten intihar etti bir anne. Geçtiğimiz günlerde bir polis memuru baba önce oğlunun sonra kendi hayatına son vererek intihar ediyor. Bu olay aslında her gün oluyor” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK EKSİKLİK”

Türkiye’de Otizmli bireylerin kalabilecekleri bir yer olmadığını vurgulayan Demet Çileli Baz, “En önemli konulardan bir tanesi, babası ve annesi tarafında terk edilen, normal gelişim gösteren çocuklar devletin sevgi evi denilen kurumlarda kalıyor, yaşlılar için darülaceze isimle bakım merkezlerinde kalıyor, kediler ve köpekler için kaldığı bir merkez var. Türkiye’de Otizmli birinin, anne babasından sonra kalabileceği merkez yok. Bu çok büyük bir acıdır. Bizim aslında bu anneye kahrolmamızın en büyük nedeni bu.  Otizmden bir şekilde kaçtılar. Peki şimdi kim dayanacak? Kimin canı yanacak? Bu çocuğa kim bakacak? Bu çocuğu nereye bırakacaklar? Yani en çok kahrolduğumuz, çaresiz kaldığımız nokta bu neden Türkiye’de bakım merkezi yok? Bu çok büyük bir eksiklik” ifadelerine yer verdi.

“SOMUT ADIM ATILMADI”

Otizm Eylem Planı’nın olduğunu ancak bir senedir somut bir adım atılmadığını kaydeden Demet Çileli Baz, “Geçtiğimiz yıl Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Otizm Eylem Planı bizzat kendi katılımıyla gerçekleşti. Otizmle ilgili değişmesi gereken, eğitim ve sağlıkta ciddi adılar atılması lazım. Otizm Eylem Planı’nın maddeleri bunları kapsıyor. Evde komşu rahatsız oluyor, otobüste şoför rahatsız oluyor, onları çıkartıp dolaştırabileceğimiz sosyal bir alan olmadığı için parklarda diğer ebeveynler rahatsız oluyor. O kadar dar bir ortamda yaşıyoruz ki, kimsenin bizi anlamadığı, tamamen kaderimize terkedilmiş anne ve babalarız. Çaresizliğimizle mücadele ediyoruz. Bu kadar büyük toprakların içerisinde çocuklarımızı götürebileceğimiz ne bir alan ne bir park var. Halktan farkındalık bekliyoruz. Otizm Eylem Planı’yla ilgili bir şeyler yapılmalıyız. İllerdeki yerel yönetimler, bu konuyla alakalı çalışmayı başlatmadılar” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://akdenizdeyeniyuzyil.net/haber-caresizlik-olduruyor-19418.html

Bunuda Okumalısın

UDEMKO2020 kongresi 27-29 Haziran

27-29 Haziran UDEMKO2020 kongresi online olarak başlıyor. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği (EÇOMDER)’nin Gaziantep Hasan Kalyoncu …