Ana Sayfa / Araştırma / Cambridge Üniversitesi’nden Bilim Adamları Otizmde Genlerle Beyin Anatomisi Arasındaki Bağı Ortaya Çıkardı

Cambridge Üniversitesi’nden Bilim Adamları Otizmde Genlerle Beyin Anatomisi Arasındaki Bağı Ortaya Çıkardı

Cambridge Üniversitesi’nden bir ekip otistik beyin yapısındaki değişimlerin genlerle olan ilişkisini ortaya koydu

Daha önce yapılan çalışmalarda otistik bireylerin beyin yapısındaki farklılıklar ortaya çıkarılmıştı. Ancak bu farklılıklarla bağlantılı olan genler bilinmiyordu.

Cambridge Üniversitesi, Otizm Araştırma Merkezi’nden bir ekip; yüz elliden fazla otizmli ve benzer yaşta otizmli olmayan çocuğun beyin MR’larını analiz etti. Bilim adamları bu analizlerde beynin en dış tabakasındaki korteksin kalınlığındaki değişimleri ve bunun beynin gen aktivitesiyle ilişkisine baktı.

Bu çalışmada otistik olan ve olmayan çocukların korteks kalınlığındaki farklılıklarla ilgili bir dizi gen keşfedildi. Bu genlerin birçoğu beyin hücrelerinin (veya nöronların) birbirleriyle olan iletişimleriyle ilgilidir. Bu çalışmada tanımlanan genlerin birçoğunun ölü beyin dokularının moleküler düzeyinden daha düşük daha düşük gen aktivitesine sahip olduklarının gösterilmiş olması ilginçtir.

Doktora sonrası bilim adamları Dr Rafael Romero-Garcia ve Dr Richard Bethlehem ile doktora öğrencisi Varun Warrier tarafından yürütülen çalışma Molecular Psychiatry dergisinde yayınlandı ve otistik beyin genleriyle, atipik gen aktivitesi arasındaki farklılıkları gösteren ilk kanıt ortaya çıkarıldı.

Konu hakkında;

Dr Richard Bethlehem: “Bu, otizmi olan ve olmayan insanların beyinlerinin neden birbirinden farklı olabileceğini anlamamıza bir adım daha yaklaştırıyor. Bu farklı veri setlerini birleştirerek (beyin görüntüleme ve genetik) otistik beyindeki farka sebep olan genleri artık daha kesin olarak tanımlayabiliyoruz” dedi.

Varun Warrier: “Artık, korteksin gen aktivitesinin ve kalınlığının otizmle nasıl bağlantılı olduğunu anlamak için, yeni genetik ve beyin tarama verilerini kullanarak bu sonuçları doğrulamamız gerekiyor.”

“Otizmde beyin değişikliklerine bağlı genlerin tanımlanması sadece ilk adım” diyen Dr Rafael Romero-Garcia ise Bu umut verici bulguların, disiplinli yaklaşımların otizmin altında yatan moleküler mekanizmaları anlamakta ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu. Bu karmaşık konunun çözümü, geniş bir çalışmasını gerektirdiğini ifade etti.

Araştırma, Tıbbi Araştırma Konseyi, Otizm Araştırma Vakfı, Wellcome Trust ve Templeton Dünya Yardım Kuruluşu tarafından desteklendi.

Kaynak: University Of Cambridge

https://www.cam.ac.uk/research/news/scientists-link-genes-to-brain-anatomy-in-autism

 

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …