Ana Sayfa / Haberler / “Biz otizmin farkındayız”

“Biz otizmin farkındayız”

“Biz otizmin farkındayız. Ya siz” temalı panel büyük ilgi gördü. Erzurum’da otizm farkındalığı için önemli bir panel gerçekleştirildi. Toplumun bilinçlendirilmesi ve etkili bir farkındalık oluşması adına Erzurum Teknik Üniversitesi, Otizm Farkındalık ayı kapsamında Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda ‘Biz Otizmin Farkındayız. Ya Siz ‘ adlı konferans gerçekleştirildi.

İnsanoğlu doğar, büyür ve ölür. Bu süreçte kimi hastalıkla, kimi fakirlikle kimi de zenginlikle bir imtihandan geçer. Maalesef yıllarca Türkiye’de otizm bir eksiklik gibi görüldü. Bu algı artık yavaş yavaş yıkılıyor ve otizm farkındalığı her geçen gün iller seviyesinde de oluşuyor. bunun ibr örneği de Erzurum’da yaşandı. Toplumun bilinçlendirilmesi ve etkili bir farkındalık oluşması adına Erzurum Teknik Üniversitesi, Otizm Farkındalık ayı kapsamında Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Biz Otizmin Farkındayız. Ya Siz ” adlı konferans gerçekleştirildi.

ONLARI ANLAYIN, İLGİ GÖSTERİN

Konferansa Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yüksel Sümeyra Karagöz konuşmacı olarak katıldı.

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık olduğunu söyleyen Karagöz, Otizm Spektrum Bozukluğunun Belirtilerini, Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, parmağıyla istediği şeyi göstermiyorsa, oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa ve konuşmasında gerginlik yaşıyorsa şeklinde sıraladı.

Konferans sonrasında Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Psikoloji Psikoloji Bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Büşra Aslan’ın Uzm. Dr. Yüksel Sümeyra Karagöz’ e plaket takdimi ile sona erdi.

Bunuda Okumalısın

“Otizm içimdeki hazine” semineri

Gaziantep’teki otizm semineri büyük ilgi gördü seminerin ana teması da “Otizm içimdeki hazine” oldu. Gaziantep …