Ana Sayfa / Haberler / Bisiklet ile gelen farkındalık

Bisiklet ile gelen farkındalık

Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü, sosyal sorumluluk, sağlıklı yaşam ve bisiklete saygı gibi bir çok konuda farkındalık oluşturmayı başardı.

Şeyda GÖRMEZ
DİYARBAKIR
– Kuruculuğunu Ali Alioğlu’nun yaptığı Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü, Diyarbakır ve çevresinde dönemsel çalışmalar yapıyor. Sağlık ve spor alanında birçok başarıya imza atan Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü yetkilileri, gazetemize konuştu.

TOPLUMSAL DUYARLILIK
Kulübün Kurucusu Ali Alioğlu, sosyal sorumluluk, sağlıklı yaşam ve bisiklete saygı gibi birçok konuda farkındalık oluşturmayı başardıklarını belirtti.
Alioğlu, “Tigris bisiklet ve özel Sporcular Kulübü eğitimciler, aileler tarafından bisiklet kültürünün geliştirilmesi, bisiklet sporunun profesyonelce yapılarak sporcu gelişimine katkı sağlaması amacıyla kuruldu. Özel sporcuların, engellilerin, otizm, asperger, down sendromu, mental yetersizlik, zihinsel ve bedensel engel grupları yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya hazırlıyoruz. Külubumuz, ayrıca projelerle sosyal sorumluluk çalışmalarının geliştirilip, toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla kuruldu” dedi.

ETKİNLİK VE ÇALIŞMA
Ali Alioğlu, kulüpleri bünyesinde bisiklet, yüzme, dart, masa tenisi, tenis kortu, atletizm, doğa sporları, takım sporları, atıcılık, atletizm, çocuk oyunları gibi birçok etkinliğe imza attıklarını, çalışma kollarının geniş olduğunu bildirdi.

SPOR VE SAĞLIK
Alioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü olarak, hem çocuklar, hem de yetişkinlere yönelik bisiklet kursları vererek, bölgede sporun ve sağlığın önemine vurguda bulunuyoruz. Şehir içi ve köylere düzenli olarak her hafta yapılan turlarla kültürel faaliyetler gerçekleştiriliyor. Şehir içinde yapılan turlarla toplum olarak, bisiklet kültürünü oluşturmak ve şehirleşme içindeki trafik sorununa çözüm bulmak için, etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinlikler halk tarafından büyük ilgi görüyor.”

İLETİŞİM İÇİN ÖNEMLİ
Ali Alioğlu, kültür tanıtımı da yaptıklarının altını çizerek, “Köy, kent turlarıyla da kültürümüzün tanıtımına katkı sunuyoruz. Özellikle yakın iller ve ilçelere turlar düzenleyerek, ilçelerle iller arası bağlarda gelişim göstererek, bisikletin sadece spor ve sağlık olmadığını, aynı zamanda iletişim açısından çok önemli bir araç olduğunu kanıtlıyoruz” dedi.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde yatan hastalar için, düzenli spor eğitimleri yaparak, hastaların hayata tutunmalarını sağlayıp, adaptasyon süreçlerini hızlandırmak için gönüllülerle projelerin devam ettiğini açıklayan Alioğlu, “Otizmli bireylerimiz için çeşitli etkinlikler yapılarak her yıl düzenli olarak valilik ve sivil toplum dernekleri arasında koordine sağlayarak toplumda farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yapılıyor. Özel eğitime (engelli) muhtaç olan bireylerimiz için, toplumdaki farkındalık çalışmalarıyla fark edilmelerini sağlayarak, gerek aileler, gerekse de bireylerimizin yaşam becerileri kazanmalarını sağlanmasına katkı sunmaya çalışılmaktadır. Diyarbakır Yenişehir ilçesinde hem sporcularımız, hem de otizmli çocuklar ve aileleriyle beraber Otizm farkındalık turu gerçekleştirdik. Turumuzu Diyarbakır Valiliği önünde sonlandırdık. Turumuzda hem otizmli bireylere  verilen eğitimin yetersizliğini, hem de halkın otizm konusunda bilinçlenmesini, bisikletlerimizle gerçekleştirdiğimiz turla sağladık” diye konuştu.

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …