Ana Sayfa / Haberler / Atipik Otizm Hakkında Bilmedikleriniz

Atipik Otizm Hakkında Bilmedikleriniz

A Tipi Otizm; ( atipik otizm ) otizm veya aspergersendromunaait belirtiler gösteren, ancak herhangi birisi için yeterli belirtileri olmayan bir otizm sendomudur. Genel olarak bireylerin iletişim becerilerinde ve gelişiminde bazı aksamalar görülmektedir. Bazı takıntı sayılacak davranışlar, alışkanlıklar gösterirler.  Ayrıca yaygın gelişimsel bozukluğa ait tanılar görülmesine rağmen yine de bu özelliklerin hepsini göstermez. Otizm çocukların 3 gelişim alanını etkiler. Ancak Atipik Otizm bu temel alanlardan sadece herhangi bir tanesini etkiler. Diğer alanlar ise normal şekilde devam eder. Ancak gelişi bir bütün olduğundan diğer alanlar bu durumdan biraz da olsa etkilenecektir. Mesela sosyal gelişimi aksayan normal bireyde bile diğer birçok alanda sorunlar olabilmektedir. Önemi olan bu alanların gelişimine gerekli destekleri verebilmektir.

Ayrıca çekingen kişilik bozukluğu, şizofreni gibi bazı hastalıklara ait belirtilerin bazılarını gösterebilirler. Unutulmamalıdır ki bu tanıyı sadece uzman doktorlar koyabilmektedir.

Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir?

 • Göz kontağı kuramazlar. Bu onların özellikle ileriki yaşlarında sosyal ilişkilerinde zorluklar yaşayabilirler.
 • Genellikle huzursuz görünürler.
 • Seslenildiğinde bazen duymuyor gibi davranabilirler.
 • A Tipi Otizmli bireyler etrafındaki değişikliklere karşı fazla tepki verebilirler. Mesela evlerindeki eşyaların yerlerini değiştirmek bile sorun olabilir.
 • AtipikOtzimli bireylerin akıllarında bir yaşam kalıpları vardır. Hayatlarını bu kalıplara göre yaşamaya çalışırlar. Değişikliklere duyarlı, aşırı tepki vermeleri bu yüzdendir. Bu zihin haritalarındaki şeylere karşı da sevgi duyarlar. Yani her zaman gördüklerini, yaptıklarını, alışkanlıklarını ayrı bir severler.
 • Fiziksel belirtiler: genel olarak fiziksel sorunlar olmaz.
 • Sosyal Etkileşim: otizmli bireyler genel olarak diğer kişilere karşı beklenen ilgiyi gösteremeyebilirler.

Atipik Otizmin Tedavisi?

Atipik otizm, sadece bazı otizm belirtileri gösterdiği için tedavi edilebilir. Eğitim ve kişiye özel uygulamalarla tedavi edilebilir. Atipik Otizmli bireylerin tümü tedavi edilemiyor maalesef. Sadece doğru bir eğitim sürecinden sonra çok ileri düzeyde iyileşmeler görülebiliyor.

Tedavi için ilk şart A Tip Otizm teşhisi konulmalıdır. Ne kadar erken teşhis konursa o kadar iyi olur. Tedavi için ise kesin bir şey söylenemez. Çünkü her birey aynı belirtileri taşımaz. Mesela bir bireyde sosyal belirtiler daha çokken diğerinde davranışsal belirtiler ağır basabilir. Bunun için her bireyin gösterdiği belirtiye göre bir tedavi planı uygulanmalıdır.

Dil ve sosyal iletişimle alakalı problemler(mesela dili amacına uygun kullanamamak, normal cümleleri soru sorar gibi kullanmak gibi sorunlar…)

Dikkat!!!

 • Çocuğunuzun otizm ya da Atipik Otizmli olması bir kusur ya da utanılacak bir durum değildir. Bu süreçte çocuklar en çok ailelerine ihtiyaç duyar.
 • İyi bir eğitimle bütün belirtiler azalabilir ya da yok olabilir.
 • Atipik Otizmli bireylerin ilgi alanı sınırlıdır. Bu bütün dikkatlerini yoğunlaştırmasına ve dolayısıyla iş hayatlarında daha başarılı olabilirler.

Atipik Otistik Ünlüler

Bütün bunlar bir yana otizmli ünlüleri görünce aslında neyle karşı karşıya olduğunuzu daha net göreceksiniz. Bu kişilerin hayatları incelendiğinde otizm ya da Atipik Otizm belirtilerini görebilirsiniz.

 • Ludwing Van Beethoven; 1770-1827 Viyana. Türk Marşı’nın yazan ünlü klasik müzik bestecisidir. Hatta 9. Senfonisi Avrupa Birliğinin resmi marşıdır. Üstelik bu senfoniyi bestelerken tamamen sağırdı.
 • Albert Einstain; 1879- 1955. Alman fizikçi. Dünya çapında zekasını bilmeyen neredeyse yok gibidir.

Bunların dışında sayılamayacak pek çok şair, yazar, sanatçıda da otizm belirtileri olduğunu unutmayın.

Atipik Otizmde Eğitim

Eğer çocuğunuzda atipik otizm teşhisi konulmuşsa bunu çocuğunuzun öğretmenine bildirin. sizi rehberlik servisine yönlendirecektir. Maalesef bazı okullarda rehberlik öğretmeni henüz bulunamayabiliyor. Bu durumda size RAM ( Rehberlik Araştırma Merkezi) yönlendirecektir. oraya gidin. Çocuğunuz için bir rapor hazırlayacaklar. Bir de eğitim planı. Siz, çocuğunuz, ve öğretmeniniz için bu plan önemlidir. Çünkü yıl içinde sizin ve çocuğunuzun neleri yapacağı bu eğitim planında yazacaktır.

Diğer ihtimal ise çocuğunuz için en uygun öğrenme ortamına karar verirler. Bunun için ferklı alternatifler vardır.

En çok kullanılanı ise kaynaştırma raporudur. Çocuğunuz normal sınıfına devam eder ancak size verilen eğitim planındaki eğitimi öğretmeni tarafından verilir.

İkinci olanı ise özel eğitim sınıflarıdır. Her okulda bulunan bu sınıfların özelliği ise az öğrencisi olup ayrı bir eğitim öğretim faaliyeti görürler.

Üçüncü alternatifiniz ise OÇEM ( Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) fakat atipik otizmli çocuklar için bu yol pek tercih edilmiyor.

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …