Ana Sayfa / Haberler / Aşırı yağmur otizm’e sebep oluyormuş

Aşırı yağmur otizm’e sebep oluyormuş

ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla yağış alan bölgelerde yaşamış çocuklarda otizm hastalığına daha sık rastlandığı belirlendi. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, ABD İklim Merkezi’nin verileri ile…

ABD’de yapılan bir araştırmada, pozitif yağış alan bölgelerde yaşayan çocuklarda otizm hastalığına daha sık rastlandığı belirlendi. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, ABD İklim Merkezi’nin verileri ile California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki otizm sıklığı verileri kullanıldı.

Yapılan analizde, bölgedeki yağış miktarı arttıkça mektep çağı çocuklarındaki otizm sıklığının da arttığı görüldü.

Yağışlı bölgelerde otizm hastalığının daha sık görülmesinin farklı alanlara yönlendirilmiş açıklamaları olabileceğini gösteren araştırma ekibi başkanı Michael Waldman, güneş ışığı ile daha eksik karşılaşmaya
tabi D vitamini eksikliğinin hastalığa neden olabileceğini kaydetti.

Waldman’a tarafından bu durumun öteki bir açıklaması ise; yağmurlu bölgelerde çocukların zamanlarını daha fazla ev içinde ve televizyon, video izleyerek geçirmesi. Üçüncü bir tanımlama da; yağmurlu bölgelerde çocukların atmosferde taşınan değişik kimyasallarla tesadüf riskinin artması.

Araştırmanın bulgularını yorumlayan İskoçyalı otizm uzmanı Richard Lathe, bulguların en mümkün açıklamasının yağışlarla birlikte taşınan değişik çevresel kimyasalların otizm gelişimini tetiklemesi olduğunu dile getirdi.

Buna tarafından endüstriyel işletmeler, enerji santralleri ve çöplerin yakılması sonrasında atmosfere karışan farklı alanlara yönlendirilmiş kimyasallar, yoğun yağışlarla birlikte toprağa, bitkilere, hayvanlara ve bu yolla beslenme zincirine karışıyor.

Bu şekilde dağıtılmış kimyasalların çocukları ya da hamile kadınları etkilemesi ardından otizm gelişimi tetikleniyor.

Son 30 yılda otizm tanısı konan çocuk sayısında çabuk bir artma yaşandı. 30 sene önce her 2 bin 500 çocukta bir sıklıkta konulan otizm tanısı, günümüzde her 150 çocukta bir sıklıkta konuyor.

kaynak: sagliklayasa.com

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …