Ana Sayfa / Haberler / Araştırmalar zirai ilaçlara maruz kalan hamilelerin bebeklerinde otizm riskinin arttığını gösterdi.

Araştırmalar zirai ilaçlara maruz kalan hamilelerin bebeklerinde otizm riskinin arttığını gösterdi.

Hamileyken zirai ilaçlara maruz kalan kadınların bebeklerinde otizm görülme riskinin arttığı tespit edildi. Endüstriyel tarım, bebeklerde beyin hasarının baş sorumlusu olarak gösterildi.

ABD’deki Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu bünyesindeki araştırmacılar, Finlandiya’daki Turku Üniversitesi ve Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü ile birlikte yaptıkları çalışmanın sonucunu American Journal of Psychiatry dergisinde yayınladılar.

DDT kalıntısı yükselince otizm riski artıyor

Finlandiya Doğum Öncesi Otizm Araştırması verilerine dayanan çalışmada otizm teşhisi konulmuş 750’den fazla çocuğun serum örnekleri analiz edildi. Araştırmacılar özellikle DDT adı verilen zirai böcek ilacı (pestisit) kalıntılarından olan DDE (p,p’-dichlorodiphenyl dichloroethylene) maddesini araştırdılar.

Araştırmada annelerin kanında yüksek miktarda DDE bulunduğunda çocukta otizm görülme riskinin yaklaşık %33 oranında arttığı tespit edildi. Verilerin 75’inci yüzdelik dilimindeki miktarlara ulaşıldığında ise riskin yaklaşık iki katına çıktığı görüldü. Bu sonuç, bu pestisite maruz kalma düzeyi ile otizm risk düzeyi arasında doğrudan ilgi olduğunu gözler önüne serdi.

Her ne kadar DDT gelişmiş ülkelerde artık kullanılmayan bir pestisit olsa da, kimyasal yapısı nedeniyle parçalanmıyor, doğada ve kanımızda halen bulunuyor. Araştırmacılar pestisitler ve otizm arasındaki ilginin henüz neden sonuç ilişkisi olarak adlandırılamayacağını vurgulasalar da pestisit, herbisit ve insektisitlerin anneden doğmamış bebeğe geçtiğinin de bilindiğini ifade ettiler.

Zirai kimyasallar beyni etkiliyor

Araştırmacılar verileri dış faktörlerin etkilerinden arındırdıktan sonra bile DDT ve ürünleri dışında otizm ile bu şekilde bağlantılandırılabilecek başka bir şüpheliye ulaşamadılar. Bundan birkaç yıl önce, Kuzey Carolina Üniversitesi tarafından yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma da zirai kimyasalların beyin hücrelerine zarar verdiğini ortaya koymuştu. Buna göre, bu maddeler sinir hücreleri arası iletişimi sağlamaya yönelik genleri baskılıyor, bunun sonucunda beyin fonksiyonları düşüyor ve enflamasyon başlıyor. Sinir hücrelerinin enflamasyonu otizimde ve sinir hasarına bağlı diğer hastalıklarda sık görülen bir durum.

DDT Türkiye’de kullanılıyor mu?

DDT’nin zararları bundan uzun yıllar önce dünyaca fark edilerek yasak getirildi. ABD’de DDT kullanımı 1972’de bırakıldı. Bu pestisit Türkiye’de de uzun süre tarımda ve sivrisinekle mücadele gibi alanlarda kullanıldı. Avrupa ile beraber ülkemizde de yasaklanan DDT’nin halen bazı bölgelerde yasa dışı yollarla temin edilerek kullanıldığına dair haberler duyuluyor. DDT, yüksek oranda kalıcılığı olan bir madde. Bu nedenle artık kullanılmasa bile, eski kullanımlar nedeniyle yaşanan birikme halen devam ediyor. DDT’nin bir özelliği de vücutta, yağ dokusunda birikme yapması. Zamanının mucizevi ilacı, şimdinin kabusu olan DDT, atmosferin üst katmanlarına yükselerek uzak mesafelere kadar sürüklenebiliyor.

Kaynak: GıdaHattı

Bunuda Okumalısın

Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu su kanalına iterek öldürdü. – Video Haber

Kan donduran bir cinayet, güvenlik kamerası görüntüleriyle ortaya çıkarıldı. Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu …