Ana Sayfa / Haberler / Anneler Diyor ki: Otizmli çocuklar için artık kolaylıklar olsun

Anneler Diyor ki: Otizmli çocuklar için artık kolaylıklar olsun

Beyazıt Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği üyeleri Otizmli çocuklarının kamu kurum ve kuruluşlarda işlerinin kolaylaştırılmasını istiyorlar. İkinci Beyazıt Özel Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği üyeleri Tarihi Ciğerci Bahri beyde bir araya gelerek ortak sorunları olan Otizmli çocuklarının günlük hayatta ve okulda yaşadıkları sorunları tartıştılar.

Down Sendromlu çocuk yetiştirmenin zor olduğuna dikkat çeken Down Sendromlu Annesi Vildan Çekili Koç “23 yaş üzeri çocukların durumları, askerlik çağına gelmiş çocuklarımızın yaşadığı sıkıntıları konuşuyoruz. Ben kendimden örnek verirsem benim çocuğum 19 yaşında. Hastaneye gittik normal bir çocuk ve normal bir asker kategorisinde değerlendirmeye alındı. Bayağı bir sıkıntı yaşadık. 9 doktora gittik, heyete gittik, kan verdik sorunlar hiç bitmedi. Kan verirken o kadar sıkıntılar yaşadık ki, 5 kişi çocuğu zor zapdediyor, kan alıyorsun kanda problem çıktı bir daha uğraştık. Bir sürü sıkıntılar yaşıyoruz. Otizmli çocuklar için artık kolaylıklar olsun. Hastaneye gittiğiniz zaman öncelik tanınsın, daha hoşgörülü davranılsın. Tüm doktorlarda sıkıntı çıktı diyemeyiz hak yemeyelim. Ama bazı doktorlara çocuğumuz otizmli dediğimiz zaman bekletmeden alabiliyor, bazıları ise normal hastaymış gibi bekletiyor. Bu çocuk o zaman öfke nöbeti geçiriyor, sinirleniyor, çok sıkıntılar yaşıyoruz.

Daha çok destek bekliyoruz. Engelliler için anlayışlı olmalarını, empati kurmalarını istiyoruz. Yaklaşık 4-5 yıl öncesinde kadar otizm bu kadar bilinmiyordu ama artık çok şükür insanlar biliyor. Bir farkındalık arttı, otizmi artık herkes biliyor. Nisan Ayı Otizm farkındalık ayı, bu konuda herkesin desteğini görmek istiyoruz” Dedi.

Sürekli Öğretmenler değişmemeli diye belirten Engelli annesi Nazlı Gürtoprak ” Benimde kızım regsendromu otizmin farklı bir versiyonu. Daha ağır bir durumda. Özellikle eğitim konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Benim kızım 9.sınıfta ama 9 yıldır bir öğretmen bir döneme baktı. 1 seneden fazla aynı öğretmen eğitim vermedi. Öğretmenlerine zor yaşıyor çocuklar, alıştılar mı da devamlı onları istiyorlar. Sık sık öğretmen değiştiği zaman problem yaşıyoruz. Öğrenmeleri de çok ağır olduğu için zorluk yaşıyorlar. Özel eğitimcilerin daha çok olması, otizmli çocukların eğitimleri kolaylaşması lazım. Otizm eğitimcileri istekli olmaları için çalışmalar yapılmalı” dedi.

Bakım ücreti bizimde olmalı şeklinde konuşan Otizmli annesi Figen Yılmaz ” Benimde 21 yaşında bir oğlum var. Bakım ücretini herkese vermiyorlar. Belki benim eşimin maaşı iyi durumda ama yettiremiyor. 3-4 ayda bir yatak alıyorum, koltuklar kırılıyor, benimde ihtiyacım var ama bize vermiyorlar. Ben devletten bir sınır belirlemesini istemiyorum. Eğer benim çocuğum otistikse yüzde 90-80 ise bunu bana da versin. Ben 2 kere çorluya gittim askerlik için. O kurumdaki arkadaş bana diyor ki hadi iyisin çocuğun askere gitmeyecek. Bu nasıl bir şey? Belli bir makama gelmişsin bu ne demek. Biz bunlara karşıyız. Bunların çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.vatandasgazetesi.com.tr/gundem/otizmli-cocuklar-icin-artik-kolayliklar-olsun-h13282.html

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …