Ana Sayfa / Haberler / 47 Yaşında Otizm Teşhisi Konuldu

47 Yaşında Otizm Teşhisi Konuldu

İngiltere’de başarılı bir gazeteci ve iki çocuk annesi olan Laura James’e 47 yaşında otizm teşhisi konuldu.

Hastaneye Ehlers-Danlos Sendromu için testler yaptırmaya giden Laure James de otistik spektrum bozukluğu olduğu belirlendi.Ntv’deki habere göre James, çocukluğundan beri birçok yanlış teşhisle karşı karşıya kaldığını, yeme bozukluğu, anksiyete, iletişim problemi, aşırı odaklanma gibi belirtilerin hep farklı sendromlarla açıklanmaya çalıştığını ifade etti.

İngiltere Ulusal Otizm Derneği yöneticisi Carol Povey, eskiden otizmin çoğunlukla erkeklerde görüldüğünün düşünüldüğünü ama otizm sahibi çoğu kızın, yanlış tanılara maruz kaldığını aktardı. Otistik kızların ve kadınların karşılaştıkları bu durumu maskeleme ve kamuflaj sözleriyle açıklayan Povey, kadınlardaki ve erkeklerdeki otizmin arasındaki bu farkın oluşmasında sosyal koşulların büyük bir faktör olduğunu ifade etti.

Povey, otizm sahibi kızların, toplumda “tatlı, sessiz ve kibar” olarak tanımlanan diğer kızları taklit ettiklerini ve böylece otizm belirtilerini saklamakta erkeklerden daha başarılı olduklarını söyledi.

Laure James, otizm teşhisiyle birlikte hayatının değiştiğini, sonunda kendisindeki farklılıkları anlamlandırabildiğini ifade etti. Bir otistik kadın olarak tecrübelerini anlattığı kitabı “Odd Girl Out” bu ay yayımlanıyor.

Kaynak: Sağlığın Sesi

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …