Ana Sayfa / Haberler / 23 Yaşındaki Otizm Tanılı Genç Odaya Hapsedildi

23 Yaşındaki Otizm Tanılı Genç Odaya Hapsedildi

İstanbul’da 23 yaşındaki “obsesif kompülsif” hastası Sinan, evde camlar dahil her eşyayı kırınca anne Ayfer Özdemir, çareyi oğlunu 10 metrekarelik odaya kilitlemekte buldu.

İstanbul  Sultangazi Gazi Mahallesi’nde oturan  Ayfer Özdemir, boşandığı eşinden dünyaya getirdiği “obsesif kompülsif” hastası oğlu  Sinan Özdemir (23) ile tam anlamıyla bir cezaevi ortamında yaşıyor. Özdemir, 3 yaşındayken otizm teşhisi de konulan ve eşyaları kırıp döken oğlunu, bir hayırseverin yardımıyla aldığı zemin kattaki evinin 10 metrekarelik odasında demir parmaklıklar ardına kilitlemek zorunda kalıyor. Anne Özdemir, ” Tek isteğim bahçeye bakan odanın kırılmaz cam takılarak bahçeye çıkılabilir hale getirilmesi. Sinan gün ışığına hasret. Her gün gezdirilmesi, atlı terapi görmesi gerekiyor, ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle oğlum tedavi olamıyor. Ana-oğul her gün bir kez daha ölüyoruz” diyor.

OĞLUNU 10 METREKARELİK ODASINDA DEMİR PARMAKLIKLAR ARDINA KİLİTLEMEK ZORUNDA KALIYOR

Özdemir, 3 yaşındayken otizm teşhisi de konulan ve eşyaları kırıp döken oğlunu, bir hayırseverin yardımıyla aldığı zemin kattaki evinin 10 metrekarelik odasında demir parmaklıklar ardına kilitlemek zorunda kalıyor. Sadece yer yatağı bulunan odadaki doğalgaz peteği de Sinan’ın rahatsızlığı nedeniyle demir korkulukla örülmüş. Odanın penceresi ise anne  Ayfer Özdemir’in yatak odasındaki eşyaları göründüğü için koyu perde ile kapatılmış. Anne Özdemir, oğlu biraz da olsa ışık görebilsin diye camın önüne küçük bir lamba yerleştirmiş.

970 TL’LİK MAAŞI DIŞINDA GELİRİ OLMAYAN ÇARESİZ KADIN BELEDİYEYE BAŞVURDU

970 TL ‘lik bakım maaşı dışında geliri olmayan Özdemir, oğlunun bu dramına çare bulmak için  Sultangazi Belediyesi’ne başvurdu. Belediye, bahçe kısmına bakan odanın yıkılarak daha ferah bir ortam yaratılması amacıyla işçi görevlendirdi.

ÇIKAN SESLERDEN DOLAYI RAHATSIZ OLAN KOMŞULAR ANNE-OĞULU EVLERİNDEN ÇIKARMAK İSTEDİ

Çalışma bir süre durdu ancak 15 gün sonra yeniden başladı. Bu kez de binada yaşayan bazı aileler Sinan’ın eşyalara zarar vermeye çalıştığı anda çıkardığı sesler nedeniyle aralarında imza toplayıp anne oğulu evlerinden çıkarmak istedi.

“GÜNDE 19 İLAÇ İÇİYOR”

Oğlunun kapalı kaldığı oda nedeniyle daha da agresifleştiğini söyleyen anne Özdemir, “Hastalığı nedeniyle günde 19 ilaç içiyor. Tek isteğim bahçeye bakan odanın kırılmaz cam takılarak bahçeye çıkılabilir hale getirilmesi. Sinan gün ışığına hasret. Her gün gezdirilmesi, atlı terapi görmesi gerekiyor, ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle oğlum tedavi olamıyor. Ana-oğul her gün bir kez daha ölüyoruz” diyor.

“AÇIK ORTAMDA AZALACAKTIR”

Medical Park  Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ercan Abay, “Obsesif kompülsif, otizme bağlı olarak da başlı başına da görülebiliyor. Türk toplumunun yüzde 3’ünde bu hastalık var. Çetin ama tedavisi olan bir hastalık. Söz konusu hasta karanlık ve dar bir alanda yaşıyor. Bu ortamda eşyaya olan takıntısı daha da artacaktır. Açık ortamda, parkta, yunuslar ve atlarla vakit geçirmesi, bu etkiler daha da azalacaktır” dedi.

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …