Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu

Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu

PDF OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan öğretmenlerimizin otizm alanındaki bilgi düzeylerinin artırılması amacıyla düzenlenen “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu”, 31 Temmuz 2017 tarihinde Antalya´da başladı.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yürütülmekte olan “Eğitsel Değerlendirme ve Tanılama Sürecinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında otizm, dil konuşma güçlüğü, özel öğrenme güçlüğü ve özel yetenekli bireylerin eğitimi konularında başlangıç itibariyle 1000 özel eğitim ve rehberlik öğretmeninin eğitimi planlanmıştır. Söz konusu eğitimlerin ilki olarak 126 özel eğitim öğretmeninin katılımı ile Antalya’da düzenlenen kursun açılışını Genel Müdürlüğümüz Özel Eğitim ve Kaynaştırma Dairesi Başkanı Sayın Battal Kanbay gerçekleştirdi.

Konuşmasında, kaynaştırma eğitiminde özellikle doğru tanılama ve yönlendirmenin önemine vurgu yapan Kanbay; rehberlik ve araştırma merkezlerinin adeta “şehrin merkezi” olarak görüldüğünü, dolayısıyla bu merkezlerin duruşlarının Bakanlık için önemli olduğunu ifade etti. Bu meyanda rehberlik araştırma merkezi çalışanlarına büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen Kanbay, Genel Müdürlük olarak bunun farkında olduklarını belirtti.

Önümüzdeki süreçte rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin özel eğitim bilgi ve becerilerinin gözden geçirilmesi ve mesleki yeterliliklerinin artırılmasına yönelik Genel Müdürlüğümüzce bir dizi eğitim faaliyeti gerçekleştirileceğini bildiren Kanbay; böylelikle eğitsel değerlendirme ve tanılamanın güçlendirilerek uygulamada tanılama, yerleştirme ve yönlendirme sürecinde yaşanan sorunların olabildiğince önüne geçilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Akademisyenler ve alan uzmanlarının eğitim görevlisi olarak katıldığı “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu”, 4 Ağustos 2017 Cuma günü sona erecektir.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) otizmhaberleri.com'a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. otizmhaberleri.com ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Aktif link yöntemi ile kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın