Otizmli Çocuğu Olan Yazar Anneden Çağrı Var

Otizmli Çocuğu Olan Yazar Anneden Çağrı Var

PDF OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Bu sayfada okurlarla özellikle özürlü çocuğu olan ailelerle iletişim kurabilmem için imkân sağlayan herkese teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

“Özürlü çocuğu olan annelere armağan verebilme imkânım doğsaydı, sadece kendi ihtiyaçlarını giderebilmeleri için üzüntüden, sıkıntıdan, endişelerinden uzak, günün iki saatini onlara armağan ederdim. Özgür ve gönüllerince kullanabilecekleri bu kısa zaman aralığının onlar için ne kadar önemli olduğunu biliyorum.”

Bu paragraf “Sevdanın Denizi” adlı kitabımın ilk paragrafı. Bu sözlerin anlamını benim gibi otizmli çocuğu olanlar iyi bilirler.

“Kızımın sağlıklı insanların yürüdüğü yoldan yürüyebilmesini, bu olmaz ise, yalpaladığında destek olabilmek için yaşadığı sürece yanında olabilmeyi diliyorum” diye benim gibi birçok annenin sürekli dua ettiklerinden eminim.

Otizmin girdiği evlerdeki hayatlara birazcık dokunulsa, hiç fark edilmeden, önemsenmeden çevrelerince sessiz sedasız, sorunsuz görülen yaşamlarının ne kadar gürültülü, sorunlu, yıpratıcı yaşamlar olduğu anlaşılır.

Hastanelerde, eğitim kurumlarında kızımı beklerken özürlü çocuğa sahip anneler ile yaptığım sohbetler, ilerlettiğimiz dostluklardan anladım ki yaşanan problemler hemen hemen aynı.

Ev kadını da olsalar iş kadını da olsalar, geçmişte olduğu gibi günümüzde de annelerin sorumlulukları ve yükleri çok fazla. Birde özürlü çocuğu olmuşsa, o kadının hayatı alt üst oluyor. Bunu en yakınları bile zaman zaman nasıl görmezden geliyor, çok rahat bir hayatları varmış gibi, nasıl da bencilce isteklerde bulunabiliyorlar. Teşekkür beklenirken nasıl ihanete uğranılabiliyor, davranışlar nasıl yanlış anlaşılabiliyor.

Bugün özellikle annelerin süperman olmadığını, bir ruh taşıdığını, isteklerinin, duygularının, hayallerinin olduğunu, fiziksel güçlerinin sınırlı olduğunu belirtmek; ailenin diğer fertlerinin de özürlü bireyden ve onun getirdiği sorunlardan etkilenebileceklerini  vurgulamak, yüreklere dokunmak istedim.

(Bu özel anneler bana sıkıntılarını anlatabilirler. Dertler paylaşılırsa katlanılır olur)

Esenlikler ve sabırlar diliyorum.

SEVİM YILMAZ

Kaynak:

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) otizmhaberleri.com'a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. otizmhaberleri.com ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Aktif link yöntemi ile kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın