Google Glass ile Otizm Tedavisi

Google Glass ile Otizm Tedavisi

PDF OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Otizm tedavisinde yepyeni bir tedavi bu şekilde çözüme kavuşacak Google Glass sayesinde çocukların tedavisinde fayda sağlanacağı bildiriliyor. İşte detaylar…

Stanford’da yer alan ufak bir ofis içerisinde  Catalin Voss ve Nick Haber yüz tanıma teknolojisi ile makine öğrenim teknolojisi  birleştirerek otizme yararlı  olmaya çalışıyor.  Yapılan çalışmaların  ikinci aşaması Pazartesi sabahı başlamış olacak. Bu doğrultuda  sistemin yeterlilik düzeyi  100 çocuk üzerinde denenmiş olacak. Projede kullanılacak olan  sistem, cihazın doğrultulmuş olduğu  yüzlerdeki duyguları tanımlayabiliyor ve kullanıcıya yüzdeki ifadenin ne olduğunu açıklıyor. Proje geçen yıl ilk aşamasıyla başlamıştı. Çocuklar ile bilgisayar ekranları arasındaki bağlantılı ilişkiler üzerine  gerçekleştirilen çalışmalar  ardından  sıra çocukların “çevreleriyle iletişim kurmalarını” sağlama açısından  ikinci bir aşama tasarı haline geldi. Bu çalışma için MIT Medya Laboratuvarı tarafından tasarlanan Capture The Smile (Gülüşü Yakala) isimli oyun seçimi yapıldı.   Bu oyunda çocuklar insanların yüz mimiklerinde  belirli ifadeleri aramış olacak. Daha sonra ekip bu oyundaki verilerle analizlerini bir bütün haline getirerek  zaman içinde bir değerlendirmeye varmış olacak . İkinci aşama yapılan çalışmalar 7 ay devam edecek.  Çalışmada Google Glass kullanımı her gün 20 dakika olarak sınırlandırılmış  olsa da, ekip çocukların neye bakmış olduklarını  ne kadar çok görürse, onları o kadar iyi tanıyıp , anlayacaklar.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) otizmhaberleri.com'a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. otizmhaberleri.com ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Aktif link yöntemi ile kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

One Comment

Bir Cevap Yazın