Amerikan Otizm Topluluğu tarafından yayınlanan tedavi öncesi kısa otizm rehberi

Amerikan Otizm Topluluğu tarafından yayınlanan tedavi öncesi kısa otizm rehberi

PDF OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Otizm, ebeveynleri oldukça sıkıntıya uğratan bir hastalık ve maalesef otizmli çocuklar için tek bir tane başarılı tedavi yöntemi yok. Kimi uzmanlar erken müdahalenin hayati önem taşıdığını söylese de, buna katılmayanlar da var.

Öncelikle, çocuğunuzun tedavisine başlamadan önce yeterli oranda bilgi toplamanız ve seçeneklerinizi değerlendirmeniz gerekiyor. Öğrenebildiğiniz kadar öğrenin, tüm seçeneklere bakın ve çocuğunuzun ihtiyacına göre karar verin. Okul seçimi de bu noktada oldukça önemli.

Amerikan Otizm Topluluğu tarafından yayınlanan rehbere göre, otizm tedavisi öncesi ebeveynler şu soruları iyi düşünmeli:

  • – Tedavi çocuğuma zarar verecek mi?
  • – Tedavinin başarısı çocuğumu ve ailemi nasıl etkiler?
  • – Tedavi bilimsel olarak onaylı mı?
  • – Belirlenmiş değerlendirme yöntemleri var mı?
  • – Tedavi, çocuğumun günlük hayatına nasıl adapte edilecek?

Her ne kadar otizmli insanların tedavisi ve eğitiminde pek çok yöntem uygulansa da, en çok uygulanan yöntem Uygulamalı Davranış Analizi (UDA) olarak kabul görüyor.

Tabii ki etkili bir tedavi programında, öncelikle çocuğun ilgi alanları belirlenmeli ve onun için önceden belirlenmiş bir takvim hazırlanmalı, her şey adım adım ilerlemeli. Bu noktada ebeveynler, öğretmenler ve terapistlerle ortak olarak çalışmalı.

Ayrıca çocuğun sorunları anlaşılır anlaşılmaz, eğitim programı da hızlıca başlamalı. Bu etkili programlar, otizmli çocuğun iletişim ve sosyal yeteneklerini geliştirmesinde önemli olacak. Çocuğunuz otizmli diye korkmanıza gerek yok, her şey doğru eğitimde bitiyor.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) otizmhaberleri.com'a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. otizmhaberleri.com ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Aktif link yöntemi ile kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın