47 Yaşında Otizm Teşhisi Konuldu

47 Yaşında Otizm Teşhisi Konuldu

PDF OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İngiltere’de başarılı bir gazeteci ve iki çocuk annesi olan Laura James’e 47 yaşında otizm teşhisi konuldu.

Hastaneye Ehlers-Danlos Sendromu için testler yaptırmaya giden Laure James de otistik spektrum bozukluğu olduğu belirlendi.Ntv’deki habere göre James, çocukluğundan beri birçok yanlış teşhisle karşı karşıya kaldığını, yeme bozukluğu, anksiyete, iletişim problemi, aşırı odaklanma gibi belirtilerin hep farklı sendromlarla açıklanmaya çalıştığını ifade etti.

İngiltere Ulusal Otizm Derneği yöneticisi Carol Povey, eskiden otizmin çoğunlukla erkeklerde görüldüğünün düşünüldüğünü ama otizm sahibi çoğu kızın, yanlış tanılara maruz kaldığını aktardı. Otistik kızların ve kadınların karşılaştıkları bu durumu maskeleme ve kamuflaj sözleriyle açıklayan Povey, kadınlardaki ve erkeklerdeki otizmin arasındaki bu farkın oluşmasında sosyal koşulların büyük bir faktör olduğunu ifade etti.

Povey, otizm sahibi kızların, toplumda “tatlı, sessiz ve kibar” olarak tanımlanan diğer kızları taklit ettiklerini ve böylece otizm belirtilerini saklamakta erkeklerden daha başarılı olduklarını söyledi.

Laure James, otizm teşhisiyle birlikte hayatının değiştiğini, sonunda kendisindeki farklılıkları anlamlandırabildiğini ifade etti. Bir otistik kadın olarak tecrübelerini anlattığı kitabı “Odd Girl Out” bu ay yayımlanıyor.

Kaynak: Sağlığın Sesi

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) otizmhaberleri.com'a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. otizmhaberleri.com ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Aktif link yöntemi ile kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın